Fotoğraf Çekimleri için İpuçları

Dini yerlerin ve tanımadığınız kişilerin fotoğrafını çekmek için izin isteyin.
Çoğu kültürde fotoğraf çekmek bir tabudur ya da bu düşünceden rahatsız olabilirler. Bazen de fotoğraf çekmenize izin verenlerin bir kısmı verdikleri poz için sizden ücret bekleyebilir. Bazı ülkelerde ören yerlerinde ve müzelerde fotoğraf ve/veya video filmi çekmek yasak veya ücrete tabidir.

Çektiğiniz fotoğrafların kısa notlarını alın.
Film makaralarını veya dijital makinanızın hafıza kartlarını numaralarsanız tarih, yer ve önemli saydığınız noktaları not edersiniz, böylece fotoğraflarınızı düzenlemeniz kolaylaşacaktır. Eve döndüğünüz zaman bir seyahat güncesi veya albümünü kolayca hazırlayabilirsiniz.

Fotoğraf makinanız yoksa veya makinenizi taşımak istemiyorsanız hiç olmazsa kullan-at tipi bir makine alın.
Kullan-at tipi fotoğraf makineleri hem fazla pahalı değil hem de pratiktir. Son dönemde cep telefonları da bu işi görmektedir.

Yanınıza çok fazla fotoğraf ekipmanı almayın.
Hem ağırlık yapar hem de gümrükten geçerken çok zaman kaybettirir. Küçük bir masa tripotu da çok iş görecektir. Varsa yanınıza almayı ihmal etmeyin. Özellikle gece çekimlerinde vazgeçilmezdir.

Fotoğraf makinesi veya kameranız için yanınıza yedek pil alın.
Çekilemediği için gezginlerin üzüldüğü fotoğrafların baş sorumlusu, pilin bitmesidir. Bazı piller her ülkede kolayca bulunamayacağı gibi normalden çok daha pahalı olabilir. Yanınıza yedek pil alın. Şarj aletinizi sakın unutmayın.

Yanınıza bol miktarda yedek hafıza kartı veya film alın.
Her zaman planladığınızdan daha fazla hafıza kartına veya filme ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Havaalanlarındaki x-ışını cihazlarına dikkat edin.
Özellikle az gelişmiş ülkelerde seyahat ederken, riske girmeyip filmlerinizi ve makinenizi güvenlik görevlisine vererek elle kontrol edilmesini rica edin ya da fotoğraf malzemesi satan dükkanlardan x-ışını korumalı poşet satın alın.