Şerif Yenen Kimdir?

Türkiye seyahat uzmanı, seyahat yazarı, turist rehberi, konuşmacı ve turizm filmleri yapımcısıdır. 1989 yılından beri aralıksız turizmin içindedir. Bilgi Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda part-time öğretim görevlisi olarak Türkiye’nin Kültürel Mirası, Anadolu Uygarlıkları ve Turist Rehberliği dersleri vermektedir. Bir lezzet meraklısıdır. Gittiği her yerde yeni lezzetler arayışı içindedir. Keşiflerini turlarında katılımcılarla paylaşmaktan keyif alır. Şerif Yenen Türkiye üzerine bir Türk tarafından yazılmış ilk gezi rehberi olan İngilizce “Turkish Odyssey” isimli kitabın da yazarıdır. Buna ek olarak çok sayıda turizm yayını bulunmaktadır.

Onüç yıla yakın bir süre İstanbul Rehberler Odası Başkanlığı ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanlığı görevini yürütmüştür. Dört yıl ise Dünya Rehberler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiştir.

Önemli kısmı yurt dışındaki akademik çevrelerde olmak üzere, Türkiye’nin tarihi, kültürü ve turizmi hakkında konferanslar veren Şerif Yenen’in yayınları üniversitelerde ders kitabı okutulmakta veya kaynak eser olarak kullanılmakta, uluslararası dergi ve ulusal gazetelerde makaleleri ve köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Şerif Yenen Kültür Gezileri, Şerif Yenen’in 30 yıla yakın turizm deneyimlerine dayanarak oluşturduğu, konusunda uzman rehberler eşliğinde kültürel içerik, yerel kültürle etkileşim, gurme lezzetler ve muhteşem fotoğraf karelerinden oluşan seçkin gezilerdir.

 1. Şerif Yenen’in Özellikle Yabancılara Sunduğu Hizmetler (İngilizce)
 2. Şerif Yenen Wikipedia’da (İngilizce)
 3. Şerif Yenen Vikipedi Özgür Ansiklopedi’de
 4. Şerif Yenen’in Yayınları Amazon’da, satışta
 5. Şerif Yenen’in Televizyon Programları
 6. Şerif Yenen’in 9 ödüllü seyahat belgeseli: Istanbul Unveiled
 7. Şerif Yenen’in Haftalık Video Klipleri
 8. Basında Şerif Yenen
 9. Şerif Yenen’in Aldığı Ödüller (İngilizce)
 10. Şerif Yenen’in Fotoğraf Albümü
 11. Şerif Yenen Sosyal Medyada:
  Facebook, Twitter, Instagram, Linked in, Youtube,
  Vimeo, google+, Blog ve Video Klipler

Şerif Yenen hakkında 3 dakikalık İngilizce video klip: