Yükleniyor Etkinlikler

« All Etkinlikler

  • Bu event geçti

7 Nisan, Frigler Semineri

7 Nisan 2017 @ 19:00 - 21:00

30TLMaliyet aralığı ayırıcı60TL
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Anadolu Uygarlıkları: Frigler

Anadolu’nun Uygarlıklar Tarihi eşsiz bir çeşitliliğe ve kültürel zenginliğe sahiptir. Anadolu’da yaşamış olan uygarlıkları tek tek saymaya kalksak, büyüklü küçüklü olarak sayıları 30’u geçer. Kimi Anadolu’nun yerlisidir kimi ise Anadolu’yu sonradan benimsemiştir. Her birinin Anadolu kültürüne katkısı büyüktür. Etkileşim hiç eksik olmamıştır. Fethedenler kısmen fethedilmiş, fethedilenler de bazen farkında varmadan fethetmiştir. Yüzlerce dil, binlerce tanrı, eşsiz mimari örnekler ve sanat eserleri bırakmışlardır.

Bu çerçeveden bakıldığında, günümüzün Anadoluları, böylesine derin bir mirasa sahip oldukları için çok şanslıdır. Kültürümüze ne kadar sahip çıkarsak, bilgimizi ne kadar arttırırsak kendimizi o kadar yüceltmiş oluruz.

İşte bu bağlamda, Anadolu Uygarlıklarını, en önemlilerinden başlayarak, kronolojik sırayı bozmamaya çalışarak tek tek ele alıp irdelemek istiyoruz.

Bu seminerde Frigleri ele alacağız.

Frigler kimdir, nereden geldiler, ne zaman ve nerelerde yaşadılar, gelişmişlik düzeyleri neydi, nasıl binalar inşa ettiler, hangi tanrılara ve ne tür tapınaklarda tapındılar, ekonomileri iyi miydi, savşçılar mıydı, günlük yaşamlarını nasıl sürüyorlardı, ne yiyip içiyorlardı, uygarlık tarihine katkıları neler oldu?

Bu ve benzeri birçok soruya yanıt bulmaya çalışacağımız bu sunuma sizleri de bekliyoruz.

Prof. Dr. Aslı Özyar Kimdir?

Prof. Dr. Aslı Özyar lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamlamış, lisansüstü ve doktora derecelerini Amerika’da, Anadolu Arkeolojisi’ne katkıları ile tanınan Bryn Mawr College, Department of Classical and Near Eastern Archaeology’de almıştır. Doktora tezi Karkamış, Tell Halaf ve Malatya’da mimari kabartmaların görsel ve teknik bakımdan incelenmesi konusundadır. Araştırma ve ilgi alanı Anadolu ve Mezopotamya’nın kentleşme süreci, mimarinin gelişimi, ve bağlantılı görsel ve maddi kültür konularıdır.

1992 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyesidir. Çift dilli yazıtları ile tanınan, Toroslar’ın eteklerinde yer alan Karatepe-Aslantaş kalesinin mimari kabartmaları üzerine uzun yıllar Halet Çambel ile beraber çalışmış ve bu çalışmanın sonuçlarını 2003 yılında beraber yayınlamışlardır.

2001 yılından itibaren arkeolojik araştırmaları Çukurova bölgesine odaklanmıştır. Tarsus’un merkezinde yer alan, 9000 yıllık tabakalaşma sonucu oluşmuş Gözlükule höyüğü’nün uzmanlar ve öğrenciler ile beraber uzun vadeli incelenmesi, korunması ve bulgularının kalıcı bir malzeme arşivi ve laboratuvarında araştırmacılara erişilir olmasını hedefleyen arkeolojik kazı ve araştırma projesini kurgulayıp Boğaziçi Üniversitesi adına kazı başkanlığını yürütmektedir.

2015 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Halet Çambel ve Nail Çakırhan Arkeoloji, Geleneksel Mimarlık ve Tarih Merkezi kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

ÜCRET:

• Yetişkin: 60 TL
• Öğrenci (1992 ve sonrası doğumlular. Öğrenci bileti kısıtlı sayıdadır.): 30 TL

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

• Prof. Dr. Aslı Özyar’ın sunumu
• Atıştırmalık ve çay ikramı,
• %18 KDV.

REZERVASYON:

• Seminerlerimize ilgi büyüktür ve salonumuzda yer kısıtlıdır. Rezervasyonunuzu şimdiden yapmanızı öneririz.
• Katılmak için online rezervasyon yapmak gerekmektedir. Bu sayfanın en altındaki BİLETLER bölümünde kişi sayısını belirleyip SEPETE EKLE’yi tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Kredi kartıyla veya banka havalesi ile ödeme yapabilirsiniz.
• Rezervasyon için seminerin bedelinin ödenmiş olması gerekmektedir.
• Sorularınız için info@serifyenen.com adresine e-posta gönderebilir veya 0533-591 1303 numaralı telefondan Şerif Yenen’i arayabilirsiniz.
• Seminerler, Taksim-Cihangir’de yer alan C.I.P Konferans Salonu’nda yapılacaktır.

İPTAL VE İADE KOŞULLARI:

• Seminer tarihinden 15 gün öncesine kadar yapılan iptallerde ücretin tamamı iade edilecektir.
• Seminer tarihinden 15 günlük süreç ile son 3 gün arasında gerçekleşen iptallerde tutarın %65’i iade edilir.
• Seminer tarihinden önceki 72 saatten daha kısa sürede gerçekleşen iptallerde herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir.
• Rezervasyon iptallerinin büyük ölçüde zorunluluktan kaynaklandığının bilincindeyiz. İadelerde yapılan kesintiler ceza amaçlı olmayıp, sadece organizasyon ve taahütlerimizden kaynaklanan maliyetimizi yansıtmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Detaylar

Tarih:
7 Nisan 2017
Saat:
19:00 - 21:00
Ücret:
30TLMaliyet aralığı ayırıcı60TL
Etkinlik Category:

Organizatör

Şerif Yenen Travel
Telefon:
05335911303
E-mail:
info@serifyenen.com
Website:
http://serifyenen.com.tr

Mekan

C.I.P Konferans Salonu
Cihangir Mah. Soğanci Sk. No:3/3 Beyoğlu
Istanbul, 34433 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
+90 212-249 3670
Website:
http://www.serifyenen.com.tr